Yumuşak kontakt lensler hem standart hidrojel hem de silikon hidrojel şeklinde olup, kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli tasarımlarda bulunmaktadırlar:

  • Küresel Kontakt Lensler: Bu lensler, miyop veya hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarını düzeltmek amacıyla tasarlanmış lenslerdir.
  • Torik Kontakt Lensler: Torik lensler miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi göz rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu lensler, kontakt lensin farklı meridyenlerinde farklı güçlere sahip lenslerdir. Bu tür kontakt lensler oldukça fazla nefes alabilirler ve bu yüzden uzun süreli kullanım için güvenilirdir.
  • Multifokal Kontakt Lensler: Bu lensler, presbyopi olarak bilinen yaşa bağlı oluşan göz rahatsızlığını tedavi eder. Her merceğin iki veya daha fazla gücü bulunmaktadır.
  • Renkli Kontakt Lensler: Bu lensler, göz renginizi değiştirmek veya yoğunlaştırmak için tasarlanmış renkli kontakt lenslerdir. Düzeltilmesi gereken göz kusurlarınız olmasa bile kozmetik amacıyla kullanabilmek için kontakt lens reçetesi gerekmektedir.

Tüm bu lensler, takılması zor gözler için özel olarak da tasarlanabilmektedir. Keratokonusun düzeltilmesi gibi özel durumlarda kullanılmak üzere üretilmiş lensler de dahil olmak üzere başka lens tasarımları da bulunmaktadır.

Diğer Kontakt Lens Tasarımları

Astigmatizm için Multifocal Kontakt Lensler: Bu lensler hem presbyopi rahatsızlığını hem de astigmatı düzeltebilen gelişmiş yumuşak kontakt lenslerdir.

Kuru Gözler için Kontakt Lensler: Bu yumuşak kontakt lensler, kontakt lensle bağlantılı olarak kuru göz belirtilerinin riskini azaltmak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.

UV Işınlarını Önleyici Kontakt Lensler: Bu yumuşak kontakt lensler, gözlerinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumaya yardımcı olmaktadır. Fakat lensler tüm gözünüzü kaplayamadığı için güneşten en iyi şekilde korunabilmek için açık havada yine de UV ışını koruyucu güneş gözlüğü takmanızı tavsiye ederiz.

Scleral Kontakt Lensler: Scleral kontakt lensler, geniş çaplı gaz geçirgen lensler, keratokonus ve diğer kornea ile ilgili düzensizliklerin yanı sıra presbyopiyi tedavi edebilmek için özel olarak tasarlanmış lenslerdir.

Hangi Kontakt Lensler Sizin İçin Uygundur?

Kontakt lensleriniz miyop, hipermetrop, astigmat veya bunlar gibi görüş problemlerini düzelterek iyi bir görüş sağlamalıdır. Kontakt lensleriniz gözünüze tam yerleşmelidir.

Göz doktorunuz, hangi lensin bu şartları en iyi şekilde karşıladığını belirlemek için gözünüzün fizyolojisini ve görüşünüzü değerlendirir.

Bunların yanı sıra lens seçiminizi yönlendirecek başka tıbbi ihtiyaçlarınız da olabilir. Örneğin, gözleriniz kuru olma eğilimindeyse, göz doktorunuzun yardımı ile gerekli olan lensi seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir