Kontak Lens Nedir?

Kontak lensler, belirli görme problemlerini düzeltmek amacıyla doğrudan göze yerleştirilen ince plastik parçalardır. Milyonlarca insan, özellikle de aktif yaşam tarzları sürdüren ve yüzlerinde bir çift gözlük bulundurmak zorunda kalmadan keskin, net görüş isteyenler kontak lens kullanmaktadır.

Kontak Lensler Gözlüklerden Daha mı İyi?

Kontak lensler, gözlükler ile karşılaştırıldığında potansiyel olarak daha iyi görme keskinliği sunmaktadır. Kontak lensler, gözlüklerden daha geniş ve daha net bir görüş alanı sağlamaktadır. Kullanıcıların birçok spor ve egzersiz biçimine katılmasına izin verebilirler. Bazı insanlar kontak lens görünümünü gözlüğe tercih etmektedir.

Her Gün Kontak Lens Kullanılabilir mi?

Ne tür kontak lens satın almayı seçerseniz seçin, kontak lenslerinizi her gün kullanabilirsiniz. Tabii ki, bazı istisnalar vardır ve aşağıdaki durumlarda lenslerinizi her gün kullanamayabilirsiniz:

  • Göz kızarıklığı, kuruluk veya tahriş yaşamak
  • Alerji göz damlası veya diğer uyumsuz ilaçları almak
  • Kontak lensleriniz ile alerjik reaksiyon gösterme
  • Pembe göz gibi bir enfeksiyon yaşamak

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, göz doktorunuza görünmelisiniz.

Kontak Lenslerin Kullanma Süresi Dolar mı?

Tüm lenslerin bir son kullanma tarihi vardır. Bazıları bir yıl dayanacak şekilde tasarlanırken, diğerleri yalnızca iki hafta veya bir gün kadar kısa bir süre giyilmek üzere tasarlanmış lenslerdir.

Kontak lensler aşındıkça mikroplar, proteinler ve diğer kalıntılar lens yüzeyinde birikir. Bu birikintiler zamanla gözleri tahriş edebilir.

Eski lenslerin neden olduğu tahrişi önlemek amacıyla lenslerinizi önerildiği şekilde değiştirmeniz önemlidir. Uygun kontak lens hijyeni kullansanız bile, lensler, lens üreticisinin belirttiği şekilde atılmalı ve değiştirilmelidir.

Kontak Lensler ile Uyunabilir mi?

Kontak lens takarken uyumak güvenli değildir. Uzmanlara göre, lensler ile uyumak, gözünüzün renkli kısmını koruyan şeffaf tabaka olan kornea enfeksiyonu riskinizi artırır.

Kontak lenslerinizi gece boyunca taktığınızda, enfeksiyonun neden olduğu bir tür kornea iltihabı olan mikrobiyal keratit riski beş kattan daha fazladır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir