Gözlerinizi hafife almayın! Onlara nasıl bakacağınızı öğrenin, belirli göz problemleri ile ilgili gerçekleri öğrenin ve başka kişilerin de sağlıklı görüş hakkında bilgi edinmesine yardımcı olun.

Gözlerinizi Sağlıklı Tutun

Gözlerinizi hafife almayın. Gözlerinizi sağlıklı tutmak ve görüşünüzü korumak için yapabileceğiniz çok şey var.

Düzenli Olarak Göz Muayenesi Yaptırın:

Herkesin düzenli bir göz muayenesine ihtiyacı vardır. Bu görüşünüzü korumaya yardımcı olur ve olabildiğince görüşünüzün iyi olmasını sağlar.

Gözleriniz sağlıklı olsa bile, bir sorunu olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, birçok göz hastalığının herhangi bir belirtisinin veya uyarı işaretinin olmamasından kaynaklıdır. Genişletilmiş bir göz muayenesi, tedavi edilmesi daha kolay olan birçok göz hastalığını erken dönemde kontrol etmenin bir yoludur.

Yaşlanmak bazı göz hastalıkları riskinizi artırır. Aynı zamanda diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer sağlık durumları da bazı göz hastalıkları riskinizi artırabilir. Örneğin, diyabetli kişiler,   görme kaybına ve körlüğe neden olabilen bir göz rahatsızlığı olan diyabetik retinopati riski altında olabilmektedirler.

Sağlığınıza Dikkat Edin:

Genel sağlığınızı korumak, gözlerinizi sağlıklı tutmak için uzun bir yol kat edebilir! Sağlıklı seçimler yapmak ve kendinize iyi bakmak oldukça önemlidir.

İyi beslenme ve aktif olma gibi sağlıklı alışkanlıkların, diyabet veya yüksek tansiyon gibi göz veya görme sorunlarına yol açabilecek hastalık ve durumlara yakalanma riskinizi azaltabileceğini unutmamalısınız. Sağlıklı görüş için şu ipuçlarını izleyebilirsiniz:

Sağlıklı yiyecekler yiyin. Ispanak, ve karalahana gibi bol miktarda koyu yeşil yapraklı yeşillikler ve somon, ton balığı ve pisi balığı gibi omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek balıkları yemek gözleriniz için de oldukça iyidir.

Aktif olun. Fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi göz sağlığına veya görme sorunlarına yol açabilecek sağlık sorunları riskinizi azaltabilir.

Sigarayı bırakın. Sigara içmek sadece ciğerleriniz için kötü değildir gözlerinizi de incitebilir! Sigara içmek, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi hastalık riskinizi artırarak optik sinire zarar verebilmektedir.

Gözlerinizi Koruyun:

Her gün, gözlerinizi sağlıklı tutmak için basit adımları izleyebilirsiniz. Gözlerinizi onlara zarar verebilecek şeylerden korumak için şu ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

Güneş gözlüğü takın. Bulutlu günlerde bile güneş gözlüğü takarak gözlerinizi güneşten koruyun! Hem UVA hem de UVB ışını radyasyonunun yüzde 99 ila 100’ünü engelleyen güneş gözlükleri kullanmalısınız.

Koruyucu gözlük takın. Koruyucu gözlükler spor yapmak, inşaat işleri yapmak veya evde tamirat yapmak gibi belirli faaliyetler sırasında gözlerinizi korumak için tasarlanmıştır. Bunları çoğu optik mağazadan ve bazı spor malzemeleri mağazalarından satın alabilirsiniz.

Gözlerinizi dinlendirin. Uzun süre dijital ekrana bakmak gözlerinizi yorabilir. Her 20 dakikada bir uzaktaki bir şeye 20 saniye bakmak için ara vererek gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Kontak lens kullanıyorsanız, göz enfeksiyonlarını önlemek için dikkatli olun. Kontakt lenslerinizi takmadan veya çıkarmadan önce daima ellerinizi iyice yıkayın. Kontakt lenslerinizi dezenfekte ettiğinizden ve düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir