Astigmatlı Lensler

Astigmatism, gözün düzensiz bir şekle sahip olduğu ve ışığın gözün farklı bölgelerinde farklı şekilde bükülmesine neden olduğu yaygın bir görme kusurudur. Bu, bozuk veya bulanık görüşe yol açmaktadır. Toric lensler olarak da bilinen astigmatlı lensler, astigmatı olan kişilerde görmeyi düzeltmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu lenslerin farklı meridyenlerde farklı eğrilikleri vardır, bu da gözün düzensiz şeklinden kaynaklanan bozuk görüşü düzeltmelerini sağlamaktadır. Astigmatlı lenslerin hem yumuşak hem de sert çeşitleri mevcuttur ve gözlük veya lensler için kullanılabilir.

Astigmatism için yumuşak lensler tipik olarak, korneaya daha yüksek oksijen iletimi sağlayan silikon hidrojel adı verilen bir malzemeden yapılırlar. Bu, kuru gözlerin ve diğer komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Sert gaz geçirgen lensler olarak da bilinen sert lensler, astigmatı olan kişiler için daha keskin görüş sağlayabilen daha dayanıklı bir malzemeden yapılırlar.

Astigmatlı lensler, miyop veya uzağı görememe gibi diğer görme koşullarını düzeltmek için diğer lens türleri ile birleştirilebilirler. Bunlara multifocal veya progresif lensler denir.

Astigmatın düzeltilmediği takdirde göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabileceğini unutmamak oldukça önemlidir. Astigmatlı lensler, onlar için en iyi lens tipini belirlemek için hastanın özel ihtiyaçlarını ve yaşam tarzını dikkate alacak olan bir göz doktoru tarafından reçete edilmektedir.

Astigmatlı Lens Fiyatları

Astigmatlı lens fiyatları lensin çeşidine, reçetesine ve markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Astigmat için yumuşak lensler tipik olarak normal yumuşak lenslerden daha yüksek fiyatlıdır. Fiyatlar kutudaki lens sayısına, kullanım süresine ve markasına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, astigmatism için bir kutu günlük tek kullanımlık lens, bir kutu aylık tek kullanımlık lensten daha pahalıya mal olabilmektedir.

Astigmatism için sert gaz geçirgen daha dayanıklıdır ve yumuşak lenslerden daha uzun süre dayanabilir, ancak daha uzun bir adaptasyon süresi ve daha sık takip ziyaretleri gerektirmektedir.

Astigmat rahatsızlığınız varsa, alışveriş yapmak ve fiyatları karşılaştırmak iyi bir fikirdir. Bazı perakendeciler indirimler veya finansman seçenekleri sunabilir. Astigmatism için lens veya lens masraflarını karşılayıp karşılamadıklarını sigorta sağlayıcınıza da danışabilirsiniz. Gözünüze ve bütçenize en uygun lens tipi ve marka için mümkün olan en iyi tavsiyeyi almak üzere bir göz doktoruna danışmak her zaman en iyisidir.

Astigmatlı Lens Markaları

Birçok lens üreticisi astigmatlı lensler üretmektedir. Örnek olarak bazı astigmatlı lensler şunlardır:

  • Acuvue Oasys for Astigmatism
  • Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism
  • Bausch&Lomb ULTRA for Astigmatism
  • Biofinity Toric
  • Purevision 2HD for Astigmatism
  • Soflens for Astigmatism

Ancak, her kişinin göz sağlığı farklıdır ve hangi lenslerin en uygun olduğu kişiye özel olabilir. Bu nedenle, göz doktorunuzla konuşmanız ve onun önerilerini almanız oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir